2/04/2017

Making Bread, Saving Money


Guys! I couldn't help it.  I had to work out the cost/loaf when I make bread myself.  If I wasn't convinced before, I sure am now!  The above breakdown shows that for every loaf, it's less than a dollar! Woo!
P.S I'm totally kicking it at making bagels now too!


Related Posts:

  • Love this new Album by Only1Noah!I already bought this on iTunes, but just wanted to share - it's a pretty great album from a Youtube turned professional artist! … Read More
  • Updated Budget Over the last couple of blog posts I shared with you our recent new car purchase and some of the expected fuel savings that we're looking forward to.  This post is all about how much it's going to cost us to save that g… Read More
  • September 1, 2013: Networth Update Below is our networth update as of September 1, 2013. We've dipped a bit - and that is because we had one final bill to pay for the backyard last month and the payments we've made to the LOC haven't quite off set it yet. … Read More
  • a Second Vehiclesooo, Jordan and I bought a 2013 Kia Rio EX standard transmission sedan. We've been looking at second vehicles for a while now, and while I was happy to wait a bit longer - Jordan was ready to buy now.  The plan is to … Read More
  • Cell Phone Usage Cell phones...can't live without them....can't live without them. Jordan and I currently have different cell phone contracts by different providers - I'm with Bell and he's with Telus.  We have been waiting years for… Read More

0 comments:

Post a Comment

Hi! Thank you for stopping by and leaving a message.

Links ♥

Followers